Menu Zavřeno

Glamping 

je unikátní spojení komfortního ubytování s přírodou. Je to mnohem více než jen luxusní stan. Je to možnost probudit se v jurtě na vrcholu hory, nebo bydlet v korunách stromů. Panoramatické výhledy, dech beroucí místa v divočině, v oboře mezi jeleny, místa kde můžete opravdu vypnout od stereotypního života a zažít opravdové dobrodružství – a to vše bez obětování špetky pohodlí! 

Skutečný význam glampingu je o respektu k přírodě. Hotely i přes snahu jsou často velice energeticky neefektivní,  používají neudržitelné materiály. Glampingová ubytování ve většině případů využívají přírodní materiály z okolí a snaží se vytvořit udržitelné místo s co možná nejmenšími zásahy do přírody v duchu minimalismu. 

 

Co je to Glamping
Glampingový stan Safari patří dnes k těm nejrozšířenějším

Glampingová místa nenabízejí obrovský prostor, protože je to velká spotřeba energie na vytápění. V útulném stanu si můžete topit v romantických kamnech s dřevem posbíraném v okolí. Můžete si sednout do křesla, koukat do krajiny, nebo číst knihu při praskání dřeva v kamnech. Hrstce nadšenců pro ekologii se podařila vytvořit přímo offshore místa, která elektřinu získávají ze solárních panelů do baterií, vodu z potoka. Naprosto soběstačná místa.

Nasajte energii v přírodě, nejen že zažijete spojení s něčím větším, než jste vy sami, ale navíc Vás příroda sama vyzve, abyste se stali lepším člověkem se vztahem k přírodě, společnosti, udržitelnosti.♥

Historie glampingu 

Přestože se koncept stylového kempování v poslední době aktivně používá, jeho kořeny můžeme vystopovat hluboko do historie – až do středověku. Je těžké tomu uvěřit, ale předchůdci moderních glamperů byli výpravy jakéhokoli středověkého krále.Sluhové postavili obrovské elegantně zdobené stany vybavené vším nezbytným a ještě mnohem víc – doslova královské komnaty ve stanu. Jedním z nejzářivějších příkladů středověkého glampingu byl diplomatický summit „Field of the Cloth of Gold“ v roce 1520. Byla to bohatě zdobená politická událost, která zahrnovala 2 800 impozantních stanů naložených luxusními předměty.


Glampingový stan
Královské stany, předchůdci dnešního glampingu?

Velice rozšířeným typem glampingového ubytování mezi cestovateli jsou dnes jurty. Pocházejí z Mongolska, sahají až do 11. století. V historii byly jurty spíše nutností než luxusem. Na rozdíl od jejich replik z 21. století postavených na trvalých dřevěných rámech byly autentické jurty přenosné a snadno se skládaly, když bylo potřeba. Mnho turistů zažilo kempování v přírodě při oběvování Afriky. Nebyli však ochotni obětovat pohodlí svého domova, a proto bydleli v safari stanech, které měly veškeré vybavení.

Glamping, jak ho známe dnes zažil boom v roce 2017. Nejprve to začalo jako vtipné vyjádření o těch, kteří nedokázali projít tradičními kempingovými výzvami, aniž by měli technologii, chutné jídlo, zábavu a další vymoženosti. Později se však to, co bylo kdysi posměchem, stalo podstatnou součástí kempingového průmyslu. Kromě toho je glamping nyní oficiálním termínem, protože se objevil ve slovníku Merriam-Webster v roce 2018.

Chcete najít nejlepší glampingová místa v České republice? Podívejte se na naši mapu, kde naleznete ty nejlepší tipy k rekreaci ♥  –  Glampingová mapa České republiky

Máte tip na místo, které splňuje standarty glampingu? Pošlete nám tip na glamping a náš tým ho prověří a zařadí do mapy!  .